
Как да четем на малкото дете?
Да четеш на малко дете е като да му подадеш ръка към цял един нов свят – свят, пълен с думи, емоции, образи и въображение. В днешния дигитален век, в който децата често са облъчени от екрани още преди да проходят, четенето остава един от най-ценните и значими начини за изграждане на емоционална връзка, стимулиране на развитието и поставяне на основите на бъдещите читателски навици. Но как точно се прави това? И по-важното – как да го направим така, че и ние, и детето, да го очакваме с нетърпение?
Започнете отрано – дори преди да започне да говори
Много родители се питат кога е „подходящият момент“ да започнат да четат на детето си. Истината е, че никога не е твърде рано. Дори новородените се възползват от ритъма, мелодията и интонацията на гласа на мама или тати. Разбира се, те няма да разберат думите, но ще усещат топлината и сигурността, които гласът ви носи. Това е основата на връзката между родител и дете – време, прекарано заедно в спокойствие и близост.
Създайте ритуал за четене
Рутината е нещо, което малките деца обожават – да знаят какво следва, им дава сигурност. Затова е добра идея да създадете ритуал за четене, било то преди следобедния сън, вечер преди лягане или дори след закуска. Когато четенето стане очаквана част от деня, детето започва да го свързва с нещо приятно. Освен това, ритуалът не означава само отваряне на книжката – може да включва гушкане под одеяло, специална чаша с мляко или любимото плюшено мече, което „слуша“ заедно с вас.
Изберете подходящи книги
Не всяка книга е подходяща за всяко дете. За най-малките са подходящи картонени книжки с големи цветни илюстрации и малко текст. Те могат да ги разглеждат сами, без опасност да ги скъсат или изядат. За деца около 2-3 години вече може да се включат истории с кратък сюжет, повтарящи се фрази и много емоции в израженията на героите. Не подценявайте важността на картините – децата често ги запомнят много по-лесно от текста и ги използват, за да „разказват“ сами историята.
Четете с израз и настроение
Монотонният глас е враг на интереса към книгите. Ако искате детето ви да обича четенето, вложете емоция и играйте с гласа си. Правете различни гласове за героите – страшен глас за лошия вълк, тънък писклив за мишката или бавно мъдър за бухала. И не се страхувайте да преувеличавате. Децата обичат театъра, а вие сте техният най-добър актьор. Те се забавляват, когато виждат, че и вие се забавлявате.
Повтаряйте, повтаряйте и пак повтаряйте
Може да се наложи да четете една и съща книжка по 15 пъти на ден в продължение на седмица. Това е нормално. Повторението е важна част от ученето – чрез него децата разпознават думи, започват да ги асоциират с картинки и събития, а накрая дори ги запомнят и „четат“ сами. Освен това, всяко повторение им носи сигурност и радост от познатото. Не се отчайвайте, ако библиотеката ви е пълна, а детето иска само „Мечето Бизи“ – всяка история си има своя миг на слава.
Насърчавайте участието
Не превръщайте четенето в еднопосочен монолог. Питайте: „Къде е котето?“, „Какво мислиш, че ще стане сега?“, „Как се чувства зайчето?“. Това ангажира детето, развива неговата реч и въображение. Дори ако още не може да отговори с думи, то ще започне да сочи, да показва с жестове и да участва по своя начин. С времето тези въпроси изграждат умения за разказване и критично мислене.
Бъдете гъвкави и следвайте интереса на детето
Понякога детето няма да иска да слуша цялата история. Или ще иска да прелиства напред-назад. Или ще предпочете да седи на пода, докато му четете, вместо в скута ви. Всичко това е напълно нормално. Не насилвайте процеса. Ако четенето се превърне в задължение или изискване, интересът към него бързо ще изчезне. Вместо това следвайте водещия интерес на детето – дори ако това означава да разглеждате само корицата на книгата в продължение на десет минути.
Използвайте книгите като повод за разговор
След като приключите с четенето, може да говорите за историята, героите, случките. Какво би направило детето, ако беше на мястото на главния герой? Коя му е любимата сцена? Какво би нарисувало по темата? Такива разговори не само удължават времето, прекарано с книгата, но и помагат на детето да свързва историите с реалния живот. Така четенето преминава отвъд страниците и става част от мисленето на детето.
Превърнете дома си в място с книги
Нека книгите бъдат достъпни. Поставете няколко в хола, в детската стая, дори в банята. Колкото по-лесно детето може да посегне към книжка, толкова по-вероятно е това да стане част от ежедневието му. И не е нужно да купувате скъпи нови заглавия – библиотеките, размяната с приятели или дори домашно направени книжки също вършат чудесна работа.
Покажете, че и вие четете
Най-силният пример е личният. Ако детето ви вижда, че четете – дори това да е рецепта, вестник или роман – то ще започне да възприема четенето като нещо нормално и приятно. Дори може да вземе книжка и да седне до вас, за да „чете“ като мама или тати. Това е повече от мил момент – това е изграждане на култура на четене.
И накрая – наслаждавайте се на времето заедно
Четенето не е състезание. Не бройте колко книги сте изчели тази седмица, не следете развитието на речника на детето с контролни списъци. Най-важното е усещането за близост, внимание и обич, което създавате в тези моменти. Малкото дете няма нужда от оценки – то има нужда от вас и историите, които споделяте.
Ако търсите лесен и забавен начин да изградите навик и любов към книгите у вашето дете – просто започнете. Оставете телефона настрана, вземете книжка и седнете на пода. Или на дивана. Или на леглото. Без значение къде – важното е, че сте заедно. И четете.